III CENTRALNY ZLOT KLAS MUNDUROWYCH- Żagań 2016

Najlepsi na Opolszczyźnie czyli dobry start uczniów Klas Mundurowych II Liceum Ogólnokształcącego ZSR w Prudniku na III CENTRALNYM ZLOCIE KLAS MUNDUROWYCH Żagań 2016

W dniach od 3 do 10 października  30 uczniów klas mundurowych II LO  Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku uczestniczyło w III CENTRALNYM ZLOCIE KLAS MUNDUROWYCH  na poligonie w Żaganiu.  W zlocie uczestniczyły wyróżnione 24 klasy mundurowe z całej Polski (w tym tylko dwie z Opolszczyzny) oraz klasa uczniów  z Ukrainy. Celem turnieju było kształtowanie w środowisku młodzieży szkolnej postaw patriotycznych oraz popularyzowanie służby wojskowej  wśród klas mundurowych współpracujących z instytucjami i jednostkami Sił Zbrojnych RP. Do tej rywalizacji  uczniowie przygotowywali się na własnych obiektach szkolnych pod okiem majora Krzysztofa Kopczyńskiego, podporucznika Tadeusza Stacha oraz wicedyrektor Elżbiety Zapały i wychowawców klas.

Uroczystość  otwarcia zlotu odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym z orkiestrą, kompanią honorową i wciągnięciem na maszt flagi państwowej oraz flag 16 województw. W kolejnych dniach zlotu  uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach.  Na pierwszą kategorię składał się pokaz musztry drużynowej, przemarsz krokiem defiladowym ze śpiewem oraz autoprezentacja swojego regionu, szkoły pod hasłem „z wojskiem i dla wojska”. W tej kategorii nasi uczniowie zaprezentowali program artystyczno- kulturalny zajmując 7 miejsce na 24 zespoły.

Drugą częścią zlotu była rywalizacja w kategoriach dyscyplin sportowo-obronnych, na którą składało się strzelanie z broni długiej i krótkiej, rzut granatem na odległość, pływanie w sztafecie oraz najtrudniejsza konkurencja czyli drużynowy  marszobieg na dystansie 8 km podczas którego  odbywało się strzelanie, przenoszenie rannych, przepychanie pojazdów wojskowych oraz rzut granatem. Nasza drużyna w bardzo trudnych warunkach pogodowych, przy padającym deszczu, silnym wietrze i niskiej temperaturze poradziła sobie znakomicie uzyskując czwarty czas wyczerpującego  marszobiegu. W końcowej klasyfikacji  drużyna naszej szkoły uplasowała się na 11 miejscu, co stanowi duży sukces,  młodzież wykazała się bardzo dużymi umiejętnościami i ambicją  walcząc  do ostatniego metra. Podczas sześciodniowego pobytu na poligonie  młodzież miała okazję zapoznać się ze sprzętem wojskowym, pracą saperów, historią oręża polskiego i uczestniczyć w zajęciach samoobrony.

Dodatkowymi atrakcjami było składanie i rozkładanie broni oraz odwiedzenie miejsc, w których kręcono kultowy serial telewizyjny „Czterej pancerni i pies”.

Zlot odbywał się przy niesprzyjającej pogodzie, w warunkach poligonowych  oraz wojskowym  porządkiem dnia takim, jaki obowiązuje podczas ćwiczeń wojskowych (6 rano pobudka,  zaprawa poranna itd.), ale nasza młodzież,  jak przystało na klasy mundurowe mimo wielu obtartych stóp, połamanych paznokci ;) itp. to twardziele,  poradziła sobie z tymi drobnymi niedomaganiami bardzo dobrze i wracała do domu w znakomitych humorach z przeświadczeniem, że jeszcze tam wrócą.

Uczestnikami zlotu byli:  Joanna Hływa, Dominika Mandziej, Joanna Wierzbicka,  Paulina Drohomirecka, Roksana Isalska, Karolina Kuczman, Milena Malinowska, Andżelika Staffa, Anna Warzybok, Szulc Magda, Dawid Zioła, Bartosz Białecki, Patryk Gach, Patryk Komarnicki, Paweł Ryś, Jakub Sajewicz, Jakub Gacek, Konrad Gajewski, Wiktor Janiszewski, Oskar Kędroń, Szymon Adamów, Jakub Gach, Daniel Górny, Piotr Kroczyński, Grzegorz Mięczakowski, Przemysław Zator, Patryk Zbaraszczuk, Szymon Gębuś, Dawid Stalowski, Piotr Hahn, a opiekunami grupy byli major Krzysztof Kopczyński i podporucznik Tadeusz Stach.

Obecnie w przygotowaniu jest kolejny obóz szkoleniowy na poligonie Siamoszycach, którego program będzie obejmował jeszcze większe atrakcje z zakresu służb mundurowych.

Dyrekcja Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku serdecznie dziękuje za wsparcie finansowe i merytorycznie Starostwu Powiatowemu w Prudniku, Kuratorium Oświaty w Opolu, jak i darczyńcy, który chce pozostać anonimowy.

Tadeusz Stach

2016-10-14

2016-10-14;

2016-10-14

Publikacja: Piątek, 14 Października 2016r. Godzina: 08:00. Wejść: 2921.