Tutaj jestes: Strona główna / Aktualności
Aktualności
?Od sadzonki do lasu? czyli wiedza w pigułce na temat lasów naszego regionu.
W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Prudniku realizowane są zajęcia pozalekcyjne ?Od sadzonki do lasu?, których tematem są zagadnienia z zakresu ekologii, geografii, ochrony środowiska i elementów języka angielskiego związanych z tematyką projektu.
Uczniowie pracują w grupie 8 osobowej pod nadzorem nauczyciela języka angielskiego Pani Aleksandry Jasińskiej. Zagadnienia z zakresu ekologii, ochrony roślin i zwierząt stają się coraz bardziej popularnymi tematami konkursów przeprowadzanych w języku angielskim. Przykładem takiego konkursu jest YPEF – Młodzież w lasach Europy. Uczniowie muszą wykazać się bardzo dobrą wiedzą na temat lasów Europy i poznać specyficzne słownictwo w języku angielskim ponieważ test konkursowy rozwiązuje się w języku angielskim. Główne cele projektu „Od sadzonki do lasu” to zapoznanie uczniów z zasadami konkursu YPEF, poznanie naturalnego ekosystemu okolicy poprzez współpracę z Nadleśnictwem Prudnik, a w szczególności z leśnikiem Panem Rafałem Kaszą, kreowanie ekologicznej postawy uczniów, poznanie słownictwa w języku polskim i angielskim związanego z tematyką projektu. Podczas zajęć i spotkania w siedzibie Nadleśnictwa Prudnik uczniowie dowiedzieli się wiele ciekawych rzeczy na temat lasów naszego regionu: Nadleśnictwo Prudnik ma bardzo duży zasięg terytorialny – 1800 km², dominują bory mieszane, które rosną przeważnie na glebach brunatnych, a najczęściej występującym drzewem jest dąb, który jest bardzo odporny na zmiany klimatyczne. Na naszym regionie na przestrzeni ostatnich lat temperatura wzrosła o 0,6?C i taki sam średni wzrost temperatury odnotowano na całym świecie. Stały wzrost średnich temperatur, upalne lato i mała ilość opadów deszczu przyczyniły się do szybkiego rozwoju kornika drukarza, a owad ten bezpośrednio przyczynił się do masowego wymierania borów świerkowych w naszym rejonie. Dlatego też leśnicy musieli wyciąć ogromną ilość drzew, aby powstrzymać ekspansję kornika ma inne drzewa. Na wielu górskich stokach w miejsce świerczyny pojawią się uprawy leśne złożone głównie z buka i jodły. Podczas zajęć projektowych uczniowie zapoznali się również z zasadami bezpieczeństwa w lesie, poznali rodzime gatunki dzikiej zwierzyny, a na kolejnych zajęciach uczniowie dowiedzą się o zasadach gospodarki łowieckiej i pozytywnym wizerunku łowiectwa, które ostatnio często jest przedstawiane przez różne media w bardzo negatywnym świetle.
Zajęcia odbywają się w ramach projektu „Razem dla bezpieczeństwa – kompleksowe działania na rzecz społeczności lokalnych Powiatu Prudnickiego” dofinansowanego ze środków „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017”.
Aleksandra Jasińska
Publikacja: Czwartek, 1 Grudnia 2016r. Godzina: 15:00. Wejść: 1757.