Tutaj jestes: Strona główna / Aktualności
Aktualności
Obchody Światowego Dnia Wolontariatu w Warszawie
W dniach 01.12 ? 03.12.16r. grupa wolontariuszy z ?Powiatowego Klubu Ośmiu? w składzie: Elena Josef, Natalia Piechota, Karolina Kuczman ( ucz. ZSR) Martika Miczulska, Monika Mazur (ucz. ZSO nr1) pod opieką pedagoga Marzanny Zawadzkiej-Ciępki gościła w Warszawie. Celem pobytu była Ogólnopolska Konferencja na temat ?Trudności w pracy wolontariusza? zorganizowana przez Fundację Świat na TAK w Warszawie.
Pierwszego dnia pobytu w Warszawie zwiedzałyśmy Muzeum Żydowskie „Polin”, które przybliżyło nam kulturę i zwyczaje semickiego narodu. Kolejnym punktem programu był spacer po Starym Mieście, gdzie zachwyciła nas architektura zabytków. Następnie przejechałyśmy do miejsca zakwaterowania, gdzie po kolacji wolontariusze „Klubów Ośmiu” z całej Polski, zaprezentowały swoje dotychczasowe dokonania poprzez prezentacje multimedialne. Wśród nich także my ukazałyśmy swoje liczne osiągnięcia w swojej wieloletniej działalności. Później okazało się, że największe wrażenie wywarła projekcja etiudy filmowej z XXII Edycji Finału Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” organizowanej w naszym mieście. Wieczorem odbyły się zajęcia integracyjne w formie zabawy tanecznej w różnorodnych układach choreograficznych poprowadzonym przez profesjonalnego wodzireja Rafała Folwarskiego.
Kolejny dzień rozpoczął się wykładem inauguracyjnym, który zainicjowała Prezes Fundacji "Świat na TAK" Pani Joanna Fabisiak, po którym nastąpiła ceremonia wręczania certyfikatów „SZKOŁA PRZYJAZNA WOLONTARIATOWI” i podziękowań dla opiekunów „Klubów Ośmiu”. Byliśmy dumni, że ZSR w Prudniku dostąpił tego zaszczytu wraz z naszym opiekunem. Następnie po tej uroczystości odbył się wykład pod kierunkiem Bożeny Wścisły- Kandybowicz-Prezesa Bielańskiego Stowarzyszenia Rodzin Niepełnosprawnych, która opowiedziała historię swojego niepełnosprawnego, nieżyjącego już syna w kontekście życia i śmierci, było to bardzo wzruszające przeżycie. Kolejnym tematem wykładu wygłoszonego przez prof. APS dr. hab Grzegorz Pyszczek była „Motywacja w pracy wolontariusza”. Po nim przybyła do nas prof. Alicja Chybicka - lekarz medycyny, Poseł na Sejm RP. Jako pediatra- onkolog przekazała nam wiele cennych wskazówek do pracy wolontarystycznej z chorymi dziećmi, podkreślając potrzebę pomocy cierpiącym w życiu szpitalnym.
Wszystkie treści zawarte w wykładach udowodniły nam na ile bezcenna jest nasza działalność wolontarystyczna oraz ukazały nam sposoby przezwyciężania przeciwności związanych z jej wykonywaniem. Posumowaniem części teoretycznej był pokaz pierwszej pomocy prowadzony przez wykwalifikowanego ratownika służb medycznych.
Natomiast po obiedzie miałyśmy okazję obejrzeć dramę pod tytułem "Żyć nie umierać" w wykonaniu pracowników Fundacji i wolontariuszy. Przedstawienie niosło za sobą głębokie przesłanie; promowało życie wolne od uzależnień i wszelkich pokus , jako że młody człowiek bez nałogów to człowiek wolny, mogący realizować swoje pasje i marzenia. Po tym wydarzeniu odbyły się warsztaty, które poprowadzili byli wolontariusze Fundacji "Świat na TAK"- laureaci Konkursu „Ośmiu Wspaniałych”- Katarzyna Malczyk, Jarosław Jóźwiak, Andrzej Radwański, Daniel Pieniek. Temat przewodni warsztatów brzmiał "Co dała mi praca w Klubie Ośmiu?". Podczas zajęć wymienialiśmy się doświadczeniami, a nasi starsi koledzy udzielali nam wielu przydatnych rad dotyczących tej szlachetnej działalności, która miała ogromny wpływ na ich dorosłe życie i podejmowane stanowiska, jakie obecnie zajmują w różnych instytucjach, korporacjach.
W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia wieczorem zostało zorganizowane spotkanie opłatkowe poprowadzone przez „laureata wspaniałych” ks. Bogusława Jankowskiego wraz koncertem kolęd wykonanym przez wszystkich wolontariuszy .
W ostatnim dniu podsumowującym było spotkanie warsztatowe dla opiekunów, którego celem było omówienie ankiet i sformułowanie wniosków do pracy na temat „Trudności w pracy wolontariusza”, a prowadzone zostało przez naszego koordynatora wolontariatu Marzannę Zawadzką-Ciępkę.
Dzięki temu wyjazdowi zdobyliśmy nowe doświadczenia, przyjaźnie oraz pogłębiłyśmy swoją wiedzę z dziedziny zarówno historycznej jak i pedagogiczno-psychologicznej, która z pewnością pomoże nam w dalszej wolontarystycznej pracy.
Wyjazd odbył się w ramach projektu „Życie pełne BLASKU” dofinansowanego ze środków Rządowego programu na lata 2014-2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła”.
Autor: Martika Miczulska, Monika Mazur wolontariuszki
Publikacja: Czwartek, 8 Grudnia 2016r. Godzina: 10:55. Wejść: 1389.