Tutaj jestes: Strona główna / Aktualności
Aktualności
POLSKA POSPRZĄTANA PO RAZ 21!
Na lądzie, pod wodą i na wodzie, w całym kraju setki tysięcy wolontariuszy ruszyło na akcję Sprzątania świata!
Tradycyjnie, jak już od 21 lat, w trzeci weekend września, w wielu zakątkach Polski odbyły się
obchody finału 21. edycji Kampanii Sprzątanie świata – Polska. W tym roku organizowano akcje
sprzątania, działania edukacyjne, happeningi, a w Węgorzewie i w Warszawie odbyły się trzy
akcje centralne finału, podczas których posprzątano Kanał Węgorzewski, brzegi warszawskiej
Wisły i glinianki w Parku Moczydło na warszawskiej Woli. Tym razem kampania rozpoczęła się
wyjątkowo przed wakacjami, aby pod hasłem „Turysto! Szanuj środowisko!” przez całe wakacje
promować odpowiedzialne postawy wobec środowiska w czasie wypoczynku.
Podczas wydarzeń finałowych akcji zebrano ponad 6500 litrów odpadów.
Pełne wyniki tegorocznego Sprzątania świata zostaną podane po wpłynięciu do Fundacji
raportów z działań lokalnych, czyli w połowie października.
Powrót na jeziora – sprzątanie Kanału Węgorzewskiego
Wydarzenia centralne finału rozpoczęły się od podsumowania wakacyjnego projektu Fundacji Nasza Ziemia „Wpłyń na czyste Mazury”. We współpracy z Fundacją Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich z Giżycka, Urzędem Gminy Węgorzewo, Mazurskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, żeglarzami stacjonującymi w Porcie Keja i młodzieżą z węgorzewskich szkół, został posprzątany został fragment Kanału Węgorzewskiego i tereny przyległe. W czasie niespełna 2 godz., ponad 100 uczestników wydarzenia zebrała ponad 1500l odpadów, głównie butelek plastikowych, torebek jednorazowych, opakowań po żywności, puszek, kapsli i opon. Poza sprzątaniem uczestnicy mogli wziąć udział w przygotowanych specjalnie zajęciach edukacyjnych.W czasie akcji swój finał znalazła Wstęga Mazurska - każdy, kto wziął udział w sprzątaniu, mógł złożyć na niej swój podpis.
Nad brzegami warszawskiej Wisły
Również w sobotę na wszystkich warszawskich plażach, odbyło się sprzątanie brzegów Wisły. Głównym miejscem działań Fundacji Nasza Ziemia była plaża Poniatówka. Oficjalne rozpoczęcie sprzątania nastąpiło o godzinie 12.30. Do akcji zachęcali m. in.: Mira Stanisławska Meysztowicz – inicjatorka akcji Sprzątanie świata - Polska oraz p. Marek Piwowarski – Pełnomocnik Prezydenta m. st. Warszawy ds. zagospodarowania nabrzeża Wisły. W sprzątaniu wzięło udział kilkadziesiąt osób, w tym uczniowie Gimnazjum nr XLII,
uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr XIX im B. Prusa, którzy rozpoczęli sprzątanie już od godziny
9.00. Do akcji przyłączyli się ambasadorowie Fundacji Nasza Ziemia - Ewelina Flinta oraz Grzegorz
Kasdepke. Uprzątano odpady z brzegów, zatoczek i wiślanych wysp. Łodzie do sprzątanie udostępnił Zarząd Mienia m.st. Warszawy. Podczas trzech godzin akcji na Poniatówce oraz wiślanych wyspach zebrano ponad 30 worków odpadów (łącznie około 3600 litrów) - większość z nich stanowiły niedopałki, puszki, butelki oraz reklamówki. Wśród odpadów pojawiły się nawet grille – znak rozpoznawczy turystów odpoczywających nad Wisłą. Fundacja Nasza Ziemia dziękuje za pomoc przy organizacji wydarzenia Zarządowi Mienia M. St. Warszawy oraz Służbie Brzegowej za zapewnienie worków i rękawic do sprzątania, odbioru zebranych odpadów oraz poczęstunku dla uczestników akcji.
Na gliniankach
Na koniec obchodów finału Sprzątania świata, w niedzielę 21 września, wraz z Grupą Eksplorującą Podwarszawskie Nurkowiska posprzątane zostały glinianki w Parku Moczydło na warszawskiej Woli. O godz. 11.00 nurkowie zeszli pod wodę. Za chwilę na brzegu pojawiły się pierwsze odpady: butelki, stare wiadra, opony. Z każdą chwilą odpadów przybywało, które ochotnicy na brzegu przenosili do kontenera. Równolegle prowadzone były różnego rodzaju aktywności edukacyjne. Można było sprawdzić swoją wiedzę kręcąc wodnym kołem fortuny, czy biorąc udział w quizie odpadowym. Partnerem wydarzenia był Urząd Gminy Wola. Łącznie zebrano ponad 1500 l odpadów.
Dziękujemy i gratulujemy lokalnym organizatorom
Razem z Fundacją w różnych rejonach Polski działało w tym roku 100 wyselekcjonowanych przez
Fundację lokalnych koordynatorów, którzy przygotowali akcje sprzątania i wspierali innych
organizatorów. O szczegółowych efektach przeprowadzonych działań, Fundacja poinformuje po
otrzymaniu wszystkich raportów od lokalnych koordynatorów i organizatorów w połowie
października 2014.
Wszystkim uczestnikom, patronom i partnerom 21.akcji Sprzątania świata – Polska
– SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!
Więcej informacji o tegorocznej akcji:
www.sprzatanieswiata-polska.pl www.naszaziemia.pl
Kontakt dla mediów: agnieszka.wieczorek@naszaziemia.pl, tel. 500 393 567
Sprzątanie świata jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowi-ska Clean up the World wywodzącego się z Australii. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy na całym świecie. W Polsce organizowane jest już po raz 21, tym razem pod hasłem „Turysto!Szanuj Środowisko!. Zapraszamy szkoły i inne placówki oświatowe, gminy, firmy, organizacje pozarządowe, a także osoby prywatne do włączenia się do akcji. Cele towarzyszące tegorocznej Akcji, to:
propagowanie unikania tworzenia odpadów, selektywna zbiórka, budowanie przekonania o osobistym wpływie na środowisko przyrodnicze w czasie wypoczynku, na wakacjach, na urlopie i promocja turystyki odpowiedzialnej.
Więcej na www.sprzatanieswiata-polska.pl.
Fundacja Nasza Ziemia jest organizacją pozarządową, założoną w 1994 roku przez Mirę Stanisławską-Meysztowicz. Nieprzerwanie od 20 lat realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej, ochronie środowiska oraz podnoszeniu świadomości środowiskowej społeczeństwa. Od początku swego istnienia koordynuje w Polsce kampanię Sprzątanie świata, będącą częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony
środowiska Clean up the World. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln wolontariuszy na całym świecie. Fundacja prowadzi również - wspólnie z partnerami - całoroczne programy na rzecz ochrony środowiska i przyrody, promocji zasad zrównoważonego rozwoju, selektywnej zbiórki odpadów itp. Więcej www.naszaziemia.pl
Publikacja: Wtorek, 23 Września 2014r. Godzina: 19:54. Wejść: 2923.