II POWIATOWY KONKURS GWARY ŚLĄSKIEJ W PRUDNIKU

10 marca w Powiatowym Centrum Kształcenia Praktycznego, przy ul. Prężyńskiej w Prudniku odbył się drugi Powiatowy Konkurs Gwary Śląskiej „Śląskie Rozprawianie”

W pierwszym konkursie w 2016 roku udział wzięło 41 uczniów ze szkół w Biedrzychowicach, Głogówku i Prudniku, którzy przygotowali 22 prezentacje indywidualne i zespołowe. W tym roku uczestników było 59, a prezentacji 37 (13 zespołowych i 24 indywidualne). Reprezentowali oni osiem szkół: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łączniku, Publiczna Szkoła Podstawowa w Biedrzychowicach, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Głogówku, Publiczne Gimnazjum nr 1 w Głogówku, Zespół Szkół Rolniczych w Prudniku, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Prudniku, Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Prudniku, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku.

Uczestnicy prezentowali bardzo różnorodne teksty gwarowe, ukazujące poważne wspomnienia z historii poszczególnych miejscowości, opisy zwyczajów na wsi śląskiej, wesołe opowieści z życia, a także samodzielnie napisane opowiadania obrazujące mentalność Ślązaków. Sięgano też po utwory: Elżbiety Dziewońskiej, Anny Myszyńskiej, Marka Szołtyska. Dzieci i młodzież włożyli w przygotowanie bardzo dużo pracy, pokazali przywiązanie do rodzinnych tradycji, a przy tym wspaniałe talenty aktorskie. Przygotowali stroje, śląskie ubiory ludowe.

Konkurs zorganizowały: Małgorzata Weigt, Alina Nowak i Marzena Kantor- Synowczyńska z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku przy wsparciu nauczycieli tej szkoły z dyrektorem CKZiU Wiesławem Kopterskim. Spotkanie w PCKP w Prudniku otworzył wicestarosta Krzysztof Barwieniec. Wśród osób, które pomogły w organizacji wymienić trzeba także starostę prudnickiego Radosława Roszkowskiego i naczelnik Wydziału Oświaty Annę Wojtczak. Posiłek dla uczestników przygotowali: Joanna Grzegocka i Agnieszka Chudy z Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku, przy wsparciu dyrektora Sławomira Hajdeckiego. Słodkie bułki i ciasta dostarczyły popularne cukiernie: Renaty Kimmel z Grabiny i Kariny Handzik z Olbrachcic.

W przerwie prezentacji wystąpił zespół muzyczny pod kierunkiem Stanisława Młynarskiego z Głogówka. Zespół zaprezentował kilka wesołych utworów zaśpiewanych w gwarze śląskiej. Na konkurs przybył też gość z Krakowa – dr Artur Czesak - pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, dialektolog, leksykograf, zajmujący się m.in. gwarą śląską.

Konkurs przeprowadzony został w dwóch salach PCKP: Szkolnej Izbie Regionalnej (uczniowie z klas ponadgimnazjalnych i SOSW w Prudniku) i w sali konferencyjnej (uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjum). W dwóch komisjach oceniających uczestników pracowali: Róża Zgorzelska, regionalistka i założycielka śląskiego muzeum „Farska Stodoła” w Biedrzychowicach, Anna Myszyńska, regionalistka i autorka bardzo wielu tekstów, publikacji i audycji gwarowych z Białej, ks. Manfred Słaboń, wieloletni proboszcz z Łącznika, badacz śląskiej gwary i ludowych obyczajów, autor wielkiego słownika gwar naszego regionu, Anna Ślesik, pracownik Muzeum Ziemi Prudnickiej o zainteresowaniach śląską kulturą ludową oraz nauczyciele CKZiU przy ul. Podgórnej w Prudniku: Marzena Kantor-Synowczyńska, Wojciech Ziarko i Krzysztof Rybarczyk.

Podziękowania należą się nauczycielom za podjęcie trudu przygotowania swoich podopiecznych do konkursu oraz zarażanie ich pasją i miłością do gwary. Bez ich wysiłku, Powiatowy Konkurs Gwary Śląskiej nie miałby racji bytu.

2017-03-16

Publikacja: Piątek, 17 Marca 2017r. Godzina: 08:07. Wejść: 1502.