OFERTA KSZTAŁTOWANIA OSOBOWOŚCI

„Kiedy wydaje się, że wszystko się skończyło, wtedy dopiero wszystko się zaczyna” Jan Twardowski

Kształtowanie osobowości tak, aby w pełni wykorzystać swoje możliwości rozwojowe, umiejętność właściwego współżycia z innymi oraz przygotowanie do pełnienia ważnych ról społecznych to priorytetowe zadania, jakie mieli do zrealizowania uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Prudniku w klasie o profilu biznesowo – menadżerskim. Właśnie dobiega końca bardzo ważny, kolejny etap edukacyjny uczniów klasy IIIc, którzy oprócz realizacji przedmiotów ogólnokształcących zdobywali umiejętności znalezienia własnego miejsca w społeczeństwie oraz rozbudzania dociekliwości poznawczej. W ramach dodatkowych zajęć uczniowie uczęszczali na przedmioty podstawy biznesu oraz język angielski i niemiecki w biznesie. Oprócz tego klasa wzięła udział w lekcjach z Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumenta, poznała specyfikę działania Prudnickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, zasady funkcjonowania Banku Zachodniego w Prudniku oraz wzięła udział w Festiwalu Nauki w Nysie. Ciekawym przedsięwzięciem było również podpisanie i realizacja umowy współpracy z Wydziałem Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej. Wprowadzanie uczniów w świat nauki rozpoczęło się już w 2014 roku i trwało przez całą edukację w liceum. Umowa przewidywała możliwość udziału młodzieży w zajęciach na Politechnice, co pozwoliło nie tylko na pogłębienie wiedzy, ale również na przybliżenie przyszłym studentom charakteru i specyfiki zajęć na wyższej uczelni. Mieliśmy  okazję gościć nauczycieli akademickich w naszym liceum. Istotnym elementem tej współpracy było wdrażanie do samodzielności, ale również pomoc w podejmowaniu decyzji dotyczącej dalszego kierunku edukacji. Ostatnim zrealizowanym działaniem był wyjazd edukacyjny w dniu 24 marca 2017r. do Centrum Nauka – Biznes w Opolu, gdzie uczniowie wzięli udział w ekonomicznej grze Chłopska Szkoła Biznesu kierowanej przez dr inż. Marzenę Szewczuk – Stępień – Prodziekana ds. współpracy i rozwoju WEiZ PO oraz w warsztatach pt. „Negocjacje w biznesie”, które przeprowadził dr inż. Łukasz Dymek - pracownik naukowy PO oraz założyciel Instytutu Trwałego Rozwoju. Gra została opracowana przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie jako narzędzie edukacyjne, służące do pracy z grupą. Jest prostą symulacją mechanizmów wolnego rynku, na którym można obserwować takie zjawiska jak podaż, popyt, spółka handlowa, cena, koszty produkcji, negocjacje handlowe i wiele innych. Młodzież podczas pobytu została zapoznana z ofertą edukacyjną Politechniki Opolskiej. W innowacyjny sposób uczniowie zostali wyposażeni w narzędzia do wprowadzenia podstawowych pojęć ekonomicznych. Wszystkie podejmowane działania były impulsem do kształtowania postaw przedsiębiorczych, rozwijały kreatywność oraz chęć podejmowania inicjatyw.

Dziękuję rodzicom uczniów klasy IIIc za zaangażowanie i wspaniałą atmosferę podczas wspólnych działań na rzecz szkoły oraz aktywne wspomaganie w organizacji życia klasowego. Patron naszego liceum – Adam Mickiewicz napisał kiedyś: „Wiedzę można zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami”. Wiedza, pasja i ciekawość świata, jaką uczniowie zdobyli podczas edukacji w liceum z pewnością w przyszłości pozwolą pokonywać przeszkody i cieszyć się z kolejnych sukcesów. Przechodząc taką ścieżkę są teraz otwarci, ukierunkowani na działanie i gotowi do realizowania własnych pomysłów. Przebyli bogatą drogę, która otworzyła im nowe horyzonty do zdobycia. Koniec tego etapu edukacyjnego staje się zatem początkiem czegoś nowego.

Tomasz Wójtowicz, wychowawca klasy IIIc, I LO Prudnik

2017-04-03

Publikacja: Poniedziałek, 3 Kwietnia 2017r. Godzina: 10:01. Wejść: 1136.