Z Francji do Krakowa … przez Prudnik

I Liceum Ogólnokształcące w Prudniku dnia 11 kwietnia 2017 roku gościło siedemdziesięciu uczniów i pięciu nauczycieli z partnerskiej szkoły we Francji z miejscowości Beaune. Współpraca między I Liceum i Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Beaune trwa już od 2013 roku. Wówczas po raz pierwszy obie placówki brały udział w projekcie Comenius. Pomimo zakończenia tego projektu, szkoły nadal utrzymywały kontakty, czego efektem jest realizacja kolejnego projektu, tym razem w ramach programu Erasmus +. Jego efektem była wizyta uczniów i nauczycieli z Beaune.

Francuzi, po realizacji pierwszego projektu, zakochali się w polskiej kulturze, i zorganizowali kolejny wyjazd do Polski. Docelowym miejscem ich podróży była dawna stolica Polski- Kraków. Na zaproszenie dyrekcji  I LO   partnerzy  z Francji na jeden dzień zawitali do Prudnika. W auli szkolnej  pan wicestarosta Krzysztof Barwieniec oraz  pani dyrektor Jadwiga Harasymowicz i wicedyrektor Benedykt Chałupnik powitali gości, a młodzież przygotowała ciekawy występ artystyczny, który dotyczył problematyki pokonywania stereotypów. Dodatkowo, polska i  francuska  młodzież, zaprezentowała materiał multimedialny na temat swoich  placówek oświatowych, regionów pochodzenia, historii obu krajów. Językiem komunikacji obu partnerów był język angielski. Uczniowie I LO wykazali się doskonałą znajomością tego języka, szczególnie było to słychać podczas oprowadzania  partnerów francuskich po szkole. Goście zwiedzili wyposażone w nowoczesny sprzęt techniczny klasopracownie, poznali działania Szkolnego Klubu Ośmiu I LO, Samorządu Uczniowskiego oraz obejrzeli stosowane metody  pracy na  lekcjach. Potwierdzili, że obie placówki są bardzo do siebie podobne i realizują podobne cele edukacyjne wypełniając standardy wskazane przez Unię Europejską.

Szczególnie ciekawym dla francuskiej młodzieży elementem wizyty były tzw. „historyczne gry uliczne”.  Miały one na celu naoczne przybliżenie Francuzom najważniejszych zabytków Prudnika. Młodzież została podzielona na  siedem grup.  Zadaniem każdej grupy było odnalezienie sześciu zabytków, poznanie historii każdego z nich, a następnie rozpoznanie zabytku na zdjęciu z XIX wieku, i  umieszczenie go w odpowiednim miejscu na mapie miasta. Przewodnikami Francuzów po mieście byli ich polscy partnerzy. Goście zobaczyli: Wieżę Woka, Wieżę Bramy Dolnej, baszty murów miejskich, gdzie obecnie mieści się Muzeum Ziemi Prudnickiej, ratusz miejski, Kościół Parafialny św. Michała Archanioła, Kościół śś. Piotra i Pawła. Szczególnie duże wrażenie wywarły na zwiedzających budowle rodziny Fränklów: willa Josefa Pinkusa i Emanuela Fränkla, gdzie obecnie mieści się siedziba Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka, willa Hermanna  Fränkla, która jest siedzibą  Prudnickiego Ośrodka Kultury, budynek łaźni miejskiej i budynek prudnickiego szpitala. W Parku Miejskim  zwiedzili altanę koncertową, posąg Diany. Po spacerze młodzież spotkała się w auli szkolnej, gdzie prezentowała efekty swojej pracy. Każda grupa przedstawiała informacje na temat zabytków, które poznała w czasie ulicznej gry. Była to ciekawa i interesująca forma nauki przez zabawę.

Bogaty program pobytu w Prudniku sprawił, że bardzo szybko minął czas wizyty gości z Beaune. W godzinach wieczornych uczniowie i nauczyciele I LO pożegnali ich życząc szybkiego i bezpiecznego dotarcia do Krakowa. Po raz kolejny zawiązały się „polsko- francuskie” przyjaźnie między uczniami, które będą kontynuowane podczas kolejnych spotkań  partnerskich w ramach projektu Erasmus + Już trwają przygotowania do następnej wizyty partnerów z Francji, która nastąpi w 2018 roku.

Dyrekcja szkoły, nauczyciele i cała społeczność uczniowska I LO w Prudniku dziękuje wszystkim za zaangażowanie i pracę podczas  wizyty, a  szczególne podziękowania należą się rodzicom, którzy przygotowali „słodki” poczęstunek  dla gości znad Sekwany. „Do zobaczenia za rok!”- tak brzmiały ostatnie słowa pożegnania prudnickich i francuskich uczniów.  A la prochaine fois! ( do następnego razu)

2017-04-11

Publikacja: Środa, 12 Kwietnia 2017r. Godzina: 14:26. Wejść: 1242.