15 LAT POWIATU PRUDNICKIEGO 20 LAT WSPÓŁPRACY POLSKO - CZESKIEJ

Dnia 26 września 2014 roku w hotelu Oaza w Prudniku odbyła się konferencja podsumowująca 15 lecie Powiatu Prudnickiego oraz 20 lecie współpracy Polsko-Czeskiej.

W wystąpieniu podsumowującym 15 lat funkcjonowania powiatu starosta prudnicki Radosław Roszkowski przypomniał najważniejsze wydarzenia z tego okresu.

Działania Powiatu Prudnickiego- Starostwa Powiatowego w Prudniku i podległych instytucji postrzegane są  przede wszystkim przez pryzmat działalności inwestycyjnej i remontowej, a te w ostatnich latach są znaczące, głównie za przyczyną godnej uwagi aktywności w zakresie pozyskiwania środków pozabudżetowych, w tym zwłaszcza unijnych.

Według rankingu pisma samorządowego Wspólnota oraz kolejnego prowadzonego przez Związek Powiatów Polskich, Powiat Prudnicki zajmuje  II miejsce, w Województwie Opolskim, w wykorzystywaniu środków pochodzących z funduszy unijnych. Obecnie w rankingu Powiatów do 60 tyś. Mieszkańców Powiat Prudnicki plasuje się na 14 miejscu.

Na podstawie ewaluacji zleconej przez Komisję Europejską Powiat został uznany za najbardziej aktywnego beneficjenta Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska.

Powiat Prudnicki, a w szczególności Starostwo Powiatowe, skutecznie wykorzystuje szansę jaką dają środki zewnętrzne, realizując bardzo dużą liczbę projektów. Wartość zrealizowanych projektów wynosi  85 mln zł, w tym otrzymane dofinansowanie 62 mln zł.

wykres

W ramach w/w środków udało się wykonać m.in.:

- modernizację dróg: Prudnik-Rylowka, Prudnik- drogi Prudnik-Chocim-Dębowiec-Wieszczyna, - ścieżki rowerowe Prudnik-Jindrichov,

-zakupiono wóz bojowy bogatym wyposażeniem, w Prudniku zmodernizowana została infrastruktura garaży,  gdzie stacjonuje nowy pojazd,

- zakupiono niezbędne wyposażenie dla Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego m.in.: fantom, łodzie wiosłowe, zestawy do nurkowania, ubrania neopranowe, tory R1, deski ortopedyczne, zestawy do wspinaczki wysokogórskiej, kamizelki ratunkowe, radiostacje,

-  stworzono Euroregionalnego Centrum Kształcenia Praktycznego  na ul.Prężyńskiej,

-  stworzono tradycyjną kuchnię polsko-czeską w Zespole Szkół Rolniczych,

- w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Prudniku stworzono sale rehabilitacyjną oraz miasteczko ruchu drogowego.

Powiat skutecznie pozyskuje również środki  krajowe, wartość zrealizowanych projektów   wynosi 31 mln zł a wartość  otrzymanego dofinansowania 21 mln zł. Dzięki środkom krajowym udało się wykonać modernizację dróg w ramach tzw. „ schetynówek”, dostosować jednostki oświatowe, szpitale oraz obiekt starostwa do potrzeb osób niepełnosprawnych, wybudować Boisko Orlik.

Starosta kończąc wystąpienie  życzył sobie oraz wszystkim zebranym aby nowa perspektywa, która jest przed nami, była równie dobra jak te minione 15 lat. Aby każdy dołoży wysiłku, dobrej woli i chęci do tego abyśmy wspólnie działali na rzecz mieszkańców powiatu prudnickiego.

Jubileusze są okazją do zauważenia ludzi, którzy swoim zaangażowaniem, rzetelną i sumienną pracą wyróżniają się. Starosta chcąc uhonorować te osoby wręczył wszystkim obecnym okolicznościowe medale.

Wręczono również  nagrodę ”RÓŻY POGRANICZA” którą Kapituła Róży przyznała w 2014r. w następujących kategoriach:

1) w uznaniu za rozwój przedsiębiorczości  dla Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Prudniku, Pani Barbary Hanko – Firma WIKTOR z Białej, Import-Export Alfred Morawiec z Głogówka,

2) w uznaniu za aktywną działalność na rzecz rozwoju Kultury na pograniczu dla Pani Róży Zgorzelskiej z Biedrzychowic,

3) w uznaniu za aktywną działalność społeczną na pograniczu dla księdza Piotra Sznury,

4) w uznaniu za aktywną działalność na rzecz rozwoju sportu dla Pana Andrzeja Wilisowskiego,

5) w uznaniu za aktywną działalność na rzecz współpracy partnerskiej dla Pani Wandy Jakimko oraz Pana Nadleśniczego Stanisława Jureckiego.

Na konferencji zaprezentowano również prelekcje: Pan Marcin Husak na temat ustroju i samorządu miejskiego na przykładzie Prudnika pod panowaniem Habsburgów, Pan Janusz Szewczyk na temat wpływu zmian demograficznych na potencjał ekonomiczy Powiatu Prudnickiego i pogranicza polsko-czeskiego jako wyzwanie do planowania i rozwoju, Pan Jarosław Komża na temat współpracy JST ze względu na projektowane przepisy prawne i warunki ekonomiczne oraz zasady funduszy UE w latach 2014-2020, Pan Franiszek Dendewicz - „Powiat Prudnicki do 1975 roku” oraz Pan Mateusz Molak i Maciej Huk na temat strategii pogranicza polsko-czeskiego ze szczególnym uwzględnieniem Powiatu Prudnickiego i Mikroregionu Krnovskiego .

Starosta Prudnicki Radosław Roszkowski podczas prezentacji

Prelegent podczas prezentacji

Fotografia przedstawiająca medale i róże

Członkowie konferencji

Publikacja: Wtorek, 14 Października 2014r. Godzina: 07:58. Wejść: 4201.