Tutaj jestes: Strona główna / Aktualności
Aktualności
XI Powiatowe Spotkania Gospodarcze
XI Powiatowe Spotkania Gospodarcze przebiegały trzyetapowo. Spotkania z przedsiębiorcami odbyły się bowiem w trzech miejscach. Pierwsze spotkanie miało miejsce w Głogówku i zostali na nie zaproszeni przedsiębiorcy z tejże gminy. Drugie spotkanie odbyło się 7 października w Białej w Sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury. XI Powiatowe Spotkania Gospodarcze zamknięto w Prudniku, 9 października w Cechu Rzemiosł Różnych. Gospodarzami wszystkich trzech spotkań był Powiatowy Urząd Pracy wespół ze starostami Powiatu Prudnickiego. Na spotkania z przedsiębiorcami zaproszono także burmistrzów poszczególnych gmin.
Pani Dyrektor PUP Grażyna Klimko podczas spotkań nakreśliła ogólną sytuację na rynku pracy Powiatu Prudnickiego. Przedstawiała również narzędzia i podejmowane działania, za pomocą, których Urząd Pracy stara się pomagać osobom bezrobotnym. Poza tym apelowała do obecnych na spotkaniu przedsiębiorców o rozpoczęcie bądź kontynuację współpracy z Urzędem Pracy w zakresie konkretnych programów stażowych. Wciąż jeszcze są do wykorzystania ministerialne środki w tym zakresie, które będą musiały zostać zwrócone, jeśli nie zostaną zagospodarowane do końca 2014r. Na koniec swojego wystąpienia Dyrektor Klimko zaakcentowała, że w przyszłym roku pojawią się nowe możliwości wsparcia osób bezrobotnych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja i Rozwój, który zastąpi w nadchodzącej perspektywie Program Operacyjny Kapitał Ludzki.
Na spotkania został również zaproszony Pan Piotr Dancewicz, Wicedyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, który poprowadził prelekcje na temat kształtu przyszłego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Dyrektor Dancewicz zaznaczył, że w przyszłej perspektywie finansowej w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych szczególnie wspierane będą tzw. obszary kluczowe, na które składają się branże o największym potencjale rozwojowym w danym województwie. W naszym regionie za obszary kluczowe uznano przemysł chemiczny, budowlany, maszynowy, paliwowo-energetyczny, rolno-spożywczy, drzewno-papierniczy (w tym meblarski), metalowy i metalurgiczny. Przedsiębiorców obecnych na spotkaniach najbardziej interesowały formy pomocy, z których potencjalnie mogliby skorzystać w nadchodzącej perspektywie. Dlatego też Dyrektor Dancewicz duży nacisk położył na przedstawienie poszczególnych osi priorytetowych ukierunkowanych na pomoc konkretnym przedsiębiorcom. I tak w ramach
RPO WO 2014-2020 ponad 40 mln euro zostanie przeznaczone na tzw. inwestycje w innowacje w przedsiębiorstwach, około 13 mln euro zostanie przeznaczone na zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technicznych w gospodarce, czyli tzw. e-gospodarkę. Niecałe 30 mln euro to alokacja na działania związane z rozbudową przedsiębiorstw lub zmianę procesu produkcyjnego w przedsiębiorstwach. Kolejne działania priorytetowe to: rozwój klastrów regionalnych i lokalnych, wsparcie instytucji otoczenia biznesu, współpraca gospodarcza i promocja, efektywność energetyczna MSP, odnawialne źródła energii oraz inwestycje w MSP oferujących usługi opiekuńcze dla osób starszych i niepełnosprawnych. Dyrektor Dancewicz zwrócił szczególną uwagę na uprzywilejowaną pozycję południowo-zachodniej części województwa opolskiego (w tym Powiatu Prudnickiego), bowiem w wielu przypadkach przedsiębiorcy z tej części naszego regionu będą mogli sięgać po bezzwrotne formy pomocy, tymczasem firmy z pozostałej części województwa będą mogli korzystać wyłącznie z poręczeń i pożyczek. Na koniec swojego wystąpienia Pan Dyrektor Dancewicz zachęcał przedsiębiorców do korzystania z możliwości, jakie niesie program stażowy prowadzony przez OCRG, wspierający wejście na rynek pracy absolwentów kierunków technicznych (ścisłych) w Województwie Opolskim. W ramach wspomnianego programu OCRG oferuje pokrycie kosztów stażu (w kwocie ponad 1200 zł miesięcznie) oraz pokrycie kosztów związanych z odbyciem przez stażystów specjalistycznych szkoleń.
Ostatnią prelekcję poprowadził starosta Radosław Roszkowski, który przedstawił efekty starań Powiatu Prudnickiego w zakresie sięgania po środki zewnętrzne z różnych źródeł, które przy ograniczonych możliwościach budżetowych Powiatu są kluczem do rozwoju infrastruktury społecznej, gospodarczej, oświatowej i turystycznej samorządów. Dane przedstawione przez starostę Roszkowskiego są takie, że wg szczegółowych wyliczeń łączna wartość projektów realizowanych przez Powiat Prudnicki przy udziale funduszy zewnętrznych wyniosła blisko 85 mln złotych, a łączna kwota dofinansowania tych projektów wyniosła ponad 62 miliony złotych. Według rankingu pisma samorządowego Wspólnota oraz kolejnego prowadzonego przez Związek Powiatów Polskich, Powiat Prudnicki zajmuje II miejsce, w Województwie Opolskim, w wykorzystywaniu środków pochodzących z funduszy unijnych. Obecnie w rankingu Powiatów do 60 tyś. Mieszkańców Powiat Prudnicki plasuje się na 14 miejscu.
Na podstawie ewaluacji zleconej przez Komisję Europejską Powiat został uznany za najbardziej aktywnego beneficjenta Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska. Do chwili obecnej Powiat Prudnicki zrealizował 34 projekty o wartości blisko
29 milionów złotych. Łączne dofinansowanie tych projektów z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu Państwa to prawie 25 milionów złotych. A to nie koniec, bo kolejne projekty znajdują się aktualnie w procedurze oceny.
Na koniec znaleziono czas na pytania i dyskusje. Głos oprócz prelegentów zabrali Prezes Banku Spółdzielczego w Prudniku – pan Mirosław Michałowski, który gwarantował szczególne wsparcie lokalnych inwestorów, którzy zamierzają korzystać z funduszy unijnych w przyszłej perspektywie finansowej. Następnie burmistrz pan Franciszek Fejdych zapewnił, że również szuka różnych form wsparcia inwestorów, czego wyrazem jest chociażby podjęto niedawno uchwała Rady Miejskiej, dająca możliwość zwolnienia z przedsiębiorców z podatku od nieruchomości nawet do 3 lat. Cenną uwagę zgłosiła również przedstawicielka lokalnego przewoźnika autobusowego, albowiem lokalny rynek cierpi na brak kierowców z uprawnieniami do prowadzenia autobusów (kat. D). Starosta prudnicki zapewnił, że podejmie starania, aby w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku uczniowie mogli nabyć takie uprawnienia poprzez udział w kursach nauki jazdy. Po owocnej dyskusji zaproszono przedsiębiorców na poczęstunek.
Publikacja: Środa, 15 Października 2014r. Godzina: 08:15. Wejść: 1644.