Zespół Szkół Rolniczych w Prudniku w czołówce XIX Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych Perspektywy 2017

11 kwietnia 2017 roku w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. K. Gzowskiego w Opolu odbyło się podsumowanie wyników XIX Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych Perspektywy 2017. Nasza szkoła- Technikum Nr 2 w Zespole Szkół Rolniczych w Prudniku- zajęła 12 miejsce w województwie opolskim wśród wszystkich szkół ponadgimnazjalnych i została nagrodzona brązowym laurem.

Dlatego w tym miejscu warto przypomnieć, że ZSR w Prudniku w obszarze szkolnictwa zawodowego może pochwalić się bardzo ciekawą nową ofertą edukacyjną.
 Już w ubiegłym roku utworzony został  kierunek technik weterynarii, który przypadł do gustu młodym miłośnikom zwierząt różnych. Bardzo atrakcyjne jest z całą pewnością kształcenie  na takich kierunkach, jak technik krajobrazu z elementami fotografii czy technik ekonomista ze specjalnością rachunkowość budżetowa. Od przyszłego roku szkolnego młodzież będzie się kształcić w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, kierunek objęty został patronatem  czołowego  dystrybutora i producenta sprzętu rolniczego Agroefekt i Dohn Deer, Kevernelannd, Manitou W naszej placówce istnieje również możliwość kształcenia w klasach policealnych na kierunkach: technik rachunkowości, technik ekonomista, technik obsługi turystycznej  lub technik weterynarii.

Prowadzimy kursy zawodowe, które umożliwiają podjęcie pracy oraz skorzystanie z funduszy europejskich na kierunkach: rolnik, weterynarz i ekonomista.

W oparciu o fundusze europejskie, aby zwiększyć efektywność kształcenia, została przeprowadzona modernizacja pracowni mechanizacji rolnictwa, którą powiększono o nowy budynek. Będzie się tam uczyć młodzież w trzech zawodach: rolnik, weterynarz i gastronomik. Ma to wszystko służyć  wspieraniu kształcenia zawodowego w kluczowych dla regionu branżach.  Zapewnienie lepszych warunków kształcenia zawodowego poprzez wyposażenie i modernizację obiektów infrastruktury edukacyjnej z całą pewnością uatrakcyjni ofertę ZSR.

Młodzież ucząca się w Zespole Szkół Rolniczych w Prudniku ma możliwość odbywania praktyk zawodowych w ciekawych miejscach, związanych oczywiście z profilem kształcenia. Mogą to być hotele, restauracje, nowoczesne gospodarstwa rolne, a są wśród nich m.in. Stadnina Koni Prudnik, Agroefekt Olszynka, Urząd Skarbowy w Prudniku, Urzędy Gmin w Prudniku, Lubrzy, Białej, Głogówku, ATM. Morawiec i inne.

Od nowego roku szkolnego we współpracy z firmą Agroefekt i Dohn Deer, Kevernelannd, Manitou całkowicie zostanie zmienione podejście do kształcenia praktycznego w poszczególnych zawodach. Młodzież będzie miała dostęp do nowoczesnych zdobyczy technologicznych i  wykorzysta je między innymi w warsztatach szkolnych, gdzie będą realizowane praktyczne doświadczenia. Natomiast  eksperymentalne szkolne gospodarstwo w dużej części zostanie wykorzystane jako pola doświadczalne.

Oprócz satysfakcji płynącej niewątpliwie z posiadanej wiedzy, dotyczącej określonego zawodu, jest jeszcze weryfikacja tych umiejętności, która przeprowadzana jest w formie egzaminów zawodowych. Musimy w tym miejscu się pochwalić, ponieważ wyniki tych egzaminów w naszej placówce są o kilka procent wyższe niż średnia w województwie opolskim.  I tak technik ekonomista ma wynik lepszy o 6% od średniej, technik rolnik o 8,6%, technik architektury krajobrazu o 7,2%, technik żywienia i usług gastronomicznych o 2,9%, a technik hotelarstwa o 4,7%. Świadczy to o wysokim poziomie kształcenia zawodowego, a porównując nasze wyniki z wynikami z całego kraju plasujemy się na wysokich lokatach, o czym może świadczyć brązowy laur „Perspektyw” przyznawany najlepszym technikom w Polsce za 2016 rok.

Publikacja: Piątek, 5 Maja 2017r. Godzina: 08:20. Wejść: 782.