„W RODZINIE LEPIEJ”

Powiat Prudnicki/ Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Prudniku realizuje projekt pn. „W rodzinie lepiej” który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Interreg V-A Republika Czeska – Polska Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Pradziad oraz ze środków Budżetu Państwa „Przekraczamy granice.”

Miniaturka

Rodziny zastępcze i naturalne z terenu powiatu prudnickiego oraz rodziny z Czech współpracujące z MC Krtecek Jesenik uczestniczą w działaniach projektowych.

Pierwszy wyjazd integracyjny odbył się 8 kwietnia br. do Czech, gdzie międzynarodowa grupa podjęła wyzwanie polegające na zdobyciu szczytu Pradziad.  Wejście wymagało od dzieci i dorosłych wysiłku, gdyż warunki pogodowe były zimowe. Uczestnicy wyjazdu byli świetnie przygotowani na każdą ewentualność i chętnie opowiadali o swoich pasjach, osiągnięciach i sposobach radzenia sobie z trudnościami. Wspólny wysiłek był świetną okazją do redukcji stresu. Zachęcano uczestników wycieczki, by w sposób aktywny spędzali czas wolny. W schronisku na Pradziadzie zapoznaliśmy się z  działalnością MC Kretecek Jesenik - pani Alena opowiedziała o swojej pracy i ofercie Centrum. Integracyjnym akcentem był wspólny obiad w „Chatce Barborka”, gdzie kosztowaliśmy tradycyjną czeską kuchnię.

Zwiedzanie Kopalni Złota w Złotym Stoku to kolejna atrakcja zorganizowana dla rodzin zastępczych i przeżywających trudności opiekuńczo - wychowawcze. Podczas sobotniego wyjazdu do Kopalni Złota zapoznano się z podziemną trasą turystyczną w skład której wchodziło zwiedzanie „Sztolni Gertrudy” (część muzealna), „Chodnika Śmierci” oraz jedynego w Polsce podziemnego wodospadu w „Sztolni Czarnej”. Ciekawe opowieści przewodnika wzbudzały zainteresowanie wśród uczestników tym bardziej, że grupa czeska miała zapewnionego przewodnika w języku czeskim. Wyjazd do Złotego Stoku odbył się 13 maja br. Uczestniczyło w nim łącznie 50 osób w tym 29 z Polski i 26 z Czech. Sporą grupę stanowiły dzieci, które chętnie integrowały się między sobą i z zaciekawieniem zwiedzały Kopalnię Złota. Wyjazd miał na celu wzbudzić wśród dzieci chęć poznawania ciekawych miejsc. Dzieci szkolne w bezpośrednim poznaniu rzeczywistości  rozwijają wiele funkcji poznawczych co jest niezwykle istotne w tym okresie rozwojowym. Ponadto była to też okazja do wymiany doświadczeń z osobami pełniącymi funkcję opiekuna zastępczego.

Rodziny w dniu 27 maja 2017 r. uczestniczyły  w wyjeździe do Dolni Morava, by podziwiać piękne widoki z wieży Sky Walk. Sky Walk, czyli Spacer w Chmurach, który możliwy jest w Resorcie Dolni Morava to wyjątkowe przeżycie dla każdego. Wieża o wysokości 55 metrów znajduje się na zboczu góry Slamnik na wysokości 1116 m n.p.m. Poprzez swoje położenie gwarantuje doskonałe widoki na cały Masyw Śnieżnika z malowniczą doliną rzeki Morawy. W oddali rysują się grzbiety Jeseników, Suchy Vrch i Karkonosze. Wyjazd stanowił świetną okazję do zachęcenia rodzin do aktywności fizycznej oraz spędzania czasu na świeżym powietrzu.

17 czerwca br. w Schronisku Młodzieżowym w Wieszczynie odbył się Festyn Rodzinny z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, który zorganizowano dzięki zaangażowaniu wolontariuszy oraz pomocy władz gminnych i powiatowych. Festyn jest okazja do promocji rodzicielstwa zastępczego a także integracji międzypokoleniowej. Rodzice zastępczy uczestniczyli także w szkoleniu dotyczącym „Własnej roli wychowawczej i opiekuńczej rodziców zastępczych wobec zaburzeń rozwojowych i emocjonalnych dzieci”. Natomiast w lipcu rodziny zwiedzały Park Rozrywki Rosenau w Pokrzywnej.

Warto dodać, iż wśród rodzin wzrasta zainteresowanie wyjazdami integracyjno – warsztatowymi. Zaplanowane są wyjazdy Uzdrowiska termalnego Velke Losiny i Grodu rycerskiego w Byczynie.

Mamy nadzieję, iż nawiązane relacje umocnią integrację polsko – czeską oraz wzmocnią rodziców w wypełnianiu ich ról opiekuńczo – wychowawczych względem dzieci.

Zachęcamy do zapoznania się z relacjami z wyjazdów, które dostępne są na stronie internetowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie www.pcpr-prudnik.pl

2017-07-20

Publikacja: Czwartek, 20 Lipca 2017r. Godzina: 08:21. Wejść: 953.