POSIEDZENIE POWIATOWEGO ZESPOŁU ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO W PRUDNIKU

W dniu 20 października 2014 r. w Starostwie Powiatowym w Prudniku odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem Przewodniczącego Zespołu - Starosty Prudnickiego Radosława Roszkowskiego.

Tematyka posiedzenia dotyczyła postępowania w wypadku wystąpienia gorączki krwotocznej Ebola (EVD) na terenie powiatu prudnickiego.

Gorączka krwotoczna Ebola jest rzadką i ciężką chorobą, często ze skutkiem śmiertelnym, wywoływaną przez wirus Ebola. Wirus przenosi się przez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi osób zakażonych, żywych lub zmarłych.

Informacje dotyczące gorączki krwotocznej Ebola oraz postępowanie z pacjentem z podejrzeniem gorączki Ebola szczegółowo przedstawione zostały przez pana Adama Piotrowskiego – Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Prudniku.  Podczas posiedzenia przedstawiciele podmiotów leczniczych wypowiedzieli się na temat posiadanych środków ochrony osobistej. Ponadto omówiona została kwestia organizacji kwarantanny.

Uczestnikami posiedzenia byli:  Starosta Prudnicki, Burmistrz Prudnika, Z-ca Burmistrza Białej, Z-ca Wójta Lubrzy, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Prudniku, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Prudniku, Kierownik Ratownictwa Medycznego Prudnickiego Centrum Medycznego S.A. w Prudniku, Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Prudniku, Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Prudniku, Naczelnik Wydziału Organizacyjnego, Programów Rozwojowych i Zarządzania Kryzysowego, Naczelnik Wydziału Oświaty i Zdrowia oraz Kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego Starostwa, a także przedstawiciele: Przychodni Lekarskiej „Optima Medycyna” w Prudniku, Przychodni Lekarskiej „Medicus” w Prudniku, Przychodni Medycznej „Dora” w Śmiczu, Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Zdrowie” w Głogówku, Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Med-Ewa” w Prudniku, Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Ał-Med” w Głogówku, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Prudniku, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Prudniku, urzędów miejskich i gminnego z terenu powiatu prudnickiego.

Informacje na temat gorączki krwotocznej Ebola można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego tj. http://www.gis.gov.pl

Referat Zarządzania Kryzysowego

2014-10-22

Publikacja: Środa, 22 Października 2014r. Godzina: 13:24. Wejść: 2343.